preparat na wzdecia

Kłopotliwe gazy przed miesiączką – jaki jest ich powód?

Gazy w jelitach – skąd się biorą?

Wiatry, czyli gazy jelitowe, są zjawiskiem dotyczącym wszystkich nas. Ich pojawianie się to przeważnie efekt trawienia niektórych pokarmów, fermentacji resztek niestrawionego pokarmu lub połykania powietrza podczas mówienia czy żucia gumy. Stwierdzenie, że ktoś oddaje gazy jelitowe w większej ilości, jest zwykle subiektywne. Kiedy nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym jest duże, mogą temu towarzyszyć wzdęcia. Jest to poczucie pełności w brzuchu, czasem można też zauważyć zwiększenie obwodu brzucha.

Wzdęcia i gazy przed miesiączką – czy to normalne?

Zmiany poziomu estrogenu i progesteronu występujące przed miesiączką wpływają nie tylko na układ rozrodczy kobiety, ale także na całe jej ciało. Przed krwawieniem, a czasem także w trakcie niego, dochodzi do pewnych zmian w przewodzie pokarmowym. To normalne, że przed miesiączką czujesz się bardziej ociężała, napuchnięta i że zauważasz zmiany w rytmie wypróżnień. Wymienione wcześniej hormony mogą powodować wydłużenie czasu pasażu pokarmu przez jelita. Zalegający pokarm łatwiej ulega fermentacji przez bakterie jelitowe, co skutkuje większą ilością gazów. [1] [2] Macica podczas menstruacji kurczy się. Przez to, że znajduje się w pobliżu jelit, może je uciskać, co zaburza ich prawidłową motorykę. To z kolei doprowadza do zatrzymywania gazów w przewodzie pokarmowym i do nieprzyjemnych wzdęć.

Czy można zapobiegać wzdęciom i gazom przed miesiączką?

Jeśli występuje u Ciebie ten problem, to zazwyczaj nie można mu całkowicie zapobiec, a przynajmniej nie od razu. Można jednak wprowadzić kilka zmian, które zmniejszą nasilenie dolegliwości. Na początek przyjrzyj się swojej diecie. Na co dzień, a zwłaszcza przed miesiączką, wybieraj produkty niskoprzetworzone z niewielką zawartością soli. W jadłospis włącz świeże warzywa i owoce oraz produkty zawierające dużą ilość błonnika, np. pieczywo żytnie razowe, kasza gryczana i otręby. Pamiętaj przy tym o odpowiednim nawodnieniu. Powinno to być 2-2,5 litra wodny dziennie. Dobrze zbilansowana, zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie poprawią pasaż pokarmu przez jelita. Resztki jedzenia nie będą tam zalegały, co zmniejszy ilość gazów wytwarzanych przez bakterie jelitowe.

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna również wpływa na trawienie. Ruch poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego. To także zmniejszy prawdopodobieństwo powstawania gazów. Te, które jednak powstaną, szybciej opuszczą przewód pokarmowy, dzięki czemu można uniknąć wzdęć.

Hormony zawarte w lekach antykoncepcyjnych mogą pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego i zmniejszyć objawy fizyczne towarzyszące PMS. O tym sposobie trzeba porozmawiać z lekarzem ginekologiem. [3]

Sposoby na wzdęcia i gazy

Gdy wzdęcia i gazy doskwierają przed menstruacją, sięgnij po kilka prostych metod, które mogą sprawić, że poczujesz się lepiej. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne wspomagają pracę przewodu pokarmowego i usprawniają usuwanie gazów. Wybierz się na spacer lub rozłóż matę i wykonaj kilka ćwiczeń aerobowych lub trening jogi. Oprócz działania na jelita ćwiczenia pomagają w rozluźnianiu i wzmacnianiu mięśni brzucha, co może też pomóc na dolegliwości bólowe przed i w trakcie miesiączki. [4]

Spróbuj delikatnego masażu brzucha. Wykonuj go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Może to pomóc w usunięciu gazu, który powoduje wzdęcia.

Jeśli jesteś entuzjastką ziołowych naparów, wypróbuj herbatki zawierające rumianek lub koper włoski. Te powszechne zioła nie dość, że poprawiają pracę jelit, to dodatkowo mają działanie rozkurczowe – pożądane przed i podczas menstruacji.

Jeśli te metody nie przyniosą oczekiwanego efektu, można również sięgnąć po apteczny preparat na wzdęcia, który zawiera symetykon. Ten lek może przynieść ulgę w walce z kłopotliwymi gazami przed miesiączką. Jego działanie polega na rozbijaniu większych pęcherzyków gazu na mniejsze, dzięki czemu są one łatwiej usuwane z organizmu.

Zawsze, kiedy poczujesz się zmartwiona swoim stanem zdrowia lub gdy domowe sposoby i dostępne bez recepty środki nie przyniosą Ci zadowalającej ulgi, nie krępuj się skontaktować z lekarzem rodzinnym lub z ginekologiem. Uciążliwe objawy przed miesiączką dotykają wiele kobiet, a porady doświadczonego medyka mogą okazać się pomocne w walce z nimi.

 

Bibliografia

[1]       G. K. Pati i in., „Irritable Bowel Syndrome and the Menstrual Cycle”, Cureus, t. 13, nr 1, sty. 2021, doi: 10.7759/cureus.12692.

[2]       Y. Jiang, B. Greenwood-Van Meerveld, A. C. Johnson, i R. A. Travagli, „Role of estrogen and stress on the brain-gut axis”, American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology, t. 317, nr 2, s. G203–G209, sie. 2019, doi: 10.1152/ajpgi.00144.2019.

[3]       „Premenstrual Syndrome (PMS)”. https://www.acog.org/womens-health/faqs/premenstrual-syndrome (dostęp 30 lipiec 2023).

[4]       S.-Y. Tsai, „Effect of Yoga Exercise on Premenstrual Symptoms among Female Employees in Taiwan”, International Journal of Environmental Research and Public Health, t. 13, nr 7, Art. nr 7, lip. 2016, doi: 10.3390/ijerph13070721.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.