suche powietrze w domu

Przez suche powietrze w domu można się potwornie namęczyć

Odpowiednia wilgotność w domu ma ogromne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy komfort mieszkania. W pomieszczeniach zamkniętych powinna wahać się pomiędzy 30 – 60%. Domownicy mają jednak najlepsze samopoczucie, kiedy wilgotność wynosi 40-60%, przy temperaturze pokojowej w granicach 20-22 stopni Celsjusza.

O tym, jak ważna jest właściwa wilgotność powietrza, przekonujemy się najczęściej zimą, kiedy w naszych mieszkaniach grzeją kaloryfery. Zbyt suche powietrze w domu doprowadza bardzo często do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, problemów skórnych czy też problemów z oczami. Warto również podkreślić, że zbyt mała wilgotność pomieszczeń działa niekorzystnie na wyposażenie wnętrz. Drewniane meble czy podłoga mogą się rozchodzić, a skórzana kanapa pękać. To wystarczające argumenty, by zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w naszych „czterech kątach”. Sprawdź, jak to zrobić domowymi sposobami.

Susz pranie na kaloryferach

To metoda naszych babć. Wystarczy, że wieczorne pranie rozwiesisz nie na suszarce, ale właśnie na włączonych kaloryferach. Dzięki temu ubrania nie tylko szybciej wyschną, ale rozpocznie się proces nawilżania powietrza. Rano obudzisz się bez uczucia zapchanego nosa i suchych ust. I chociaż taki sposób daje dobre, ale krótkotrwałe efekty, to z całą pewnością warto go stosować. Należy przy tym pamiętać, by do prania nie dolewać płynu do płukania. Ten może dawać zbyt intensywny zapach, który będzie drażnił nasze nozdrza.

Nałóż pojemnik z wodą na kaloryfer

Nawilżanie powietrza w domu może odbywać się również przy wykorzystaniu odpowiedniego naczynia, które napełnione wodą zostanie zawieszone na kaloryferze. Najlepsze są pojemniki ceramiczne, z kamionki albo te metalowe. W ostateczności w pobliżu działającego kaloryfera można też ustawić garnek czy miskę z wodą. Ten sposób można uznać za skuteczny, ale również jest krótkotrwały. Do tego parująca z naczynia woda nawilży tylko najbliższe otoczenie.

Zainwestuj w nowoczesne okna

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu, może przemyśl opcję wymiany okien. Okazuje się, że te nowoczesne posiadają specjalną dźwignię, która po odpowiednim ustawieniu wpływa na właściwą wentylację. Pomiędzy oknem a framugą powstaje wtedy mikro przewiew, który gwarantuje przedostawanie się do pomieszczeń idealnie nawilżonego powietrza i wydalanie tego zbyt suchego. Metoda ta jest skuteczna, ale należy pamiętać, że nie do końca sprawdza się podczas silnych mrozów. Po pierwsze powietrze na zewnątrz również jest wtedy suche. Po drugie do mieszkania wpadać będzie zimno.

Kup profesjonalny nawilżacz powietrza

Jeśli typowo domowe sposoby na nawilżanie powietrza nie przynoszą odpowiednich rezultatów, może warto zastanowić się nad nabyciem profesjonalnego nawilżacza. Do wyboru masz te, które wyglądają zupełnie jak dekoracja – najczęściej przypominają klimatyczną lampę. Taki nawilżacz wyposażony jest w sterownik z ultradźwiękami, które rozpylają wodę w delikatną mgiełkę. Nawilżacz dekoracyjny jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz nawilżyć niewielkie pomieszczenie. Dobrą informacją jest też to, że może służyć do aromaterapii.

Jeśli zdecydujesz się na profesjonalny nawilżacz powietrza, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje. Większość modeli posiada opcję wytwarzania gorącej pary wodnej albo chłodnej mgiełki. Warto wybierać te, przy pomocy których możliwe jest oczyszczanie powietrza oraz jonizacja powietrza. To świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w dużych miastach albo blisko intensywnie uczęszczanych dróg.

nawilżanie powietrzaNowoczesne nawilżacze powietrza działają cicho, są sterowane pilotem. Można w nich ustawić pożądany poziom wilgotności, jaki chce się osiągnąć w pomieszczeniu. Można również włączyć dodatkową opcję, jaką jest oczyszczanie powietrza w domu – to wielka ulga dla alergików. Jeśli zdecydowałeś się na zakup nawilżacza powietrza, to wybierz model, który będzie sprawnie pracował na określonej wielkości powierzchni.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, zachęcamy również do zapoznania się z materiałami na tematy pokrewne, np. Jak chronić się przed smogiem w mieście? Warto wiedzieć takie rzeczy, ponieważ słaba jakość powietrza w polskich miastach przekłada się na szereg innych problemów, nie tylko związanych stricte ze smogiem, ale również z suchym powietrzem w domach!

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.