Kobiety tyją w ciąży od 12 do 18 kilogramów. Oczywiście nie jest to reguła, bo znane są przypadki, kiedy ciężarne przybierają tylko 5 albo aż 25 kilogramów. Najczęściej nadmierną wagę panie tracą podczas porodu – dziecko waży z reguły 3-4 kilogramy, wody płodowe, łożysko i płyny ustrojowe to kolejnych kilka kilogramów. Bardzo często problemem staje się sama elastyczność skóry, która po porodzie jest wiotka. Te panie, które przytyły w ciąży zbyt dużo, muszą również walczyć ze zbędnym tłuszczykiem. Priorytetem staje się przede wszystkim walka o przywrócenie partii brzucha do stanu sprzed ciąży.
Kiedy można wdrożyć ćwiczenia dla mam?
Panie, które myślą, że muszą przeczekać okres połogu (6 tygodni), by wdrożyć trening dla mam, są w dużym błędzie. Sami medycy potwierdzają, że pierwsze ćwiczenia można rozpocząć już dwie godziny po porodzie. Nie są one oczywiście zbyt intensywne – to na przykład ruchy okrężne stopami czy oddychanie przeponą. Chodzi przede wszystkim o to, by regeneracja ciała nastąpiła jak najszybciej. Ciąża i poród są ogromnym wysiłkiem dla całego organizmu. Chociaż jej negatywne efekty widać najczęściej na skórze, to warto wiedzieć, że osłabione zostają również struktury tkankowe oraz mięśnie.
Wyzwanie dla młodych mam
Aż 90% kobiet potwierdza, że ich ciało po porodzie nie wróciło do dawnej formy. Większość przyznaje jednocześnie, że opieka nad noworodkiem pochłania cały ich czas oraz energię, ale chciałyby również zadbać o siebie. Trening z dzieckiem to przecież nie zawsze noszenie bobasa na rękach, pochylanie się nad wanienką czy znoszenie wózka. Konieczna jest wzmożona, dedykowana gimnastyka.
Należy jednak mieć na uwadze, że ćwiczenia fizyczne dla kobiet po porodzie powinny być dobierane indywidualnie. Wiele zależy od ich kondycji, możliwości oraz stanu zdrowia. Trzeba brać również pod uwagę kondycję sprzed ciąży – kobiety wysportowane, które dotychczas stawiały na aktywność fizyczną, o wiele szybciej wrócą do formy i mogą pozwolić sobie na bardziej wzmożony trening. Wszystkie młode mamy powinny mieć jednak powody do zadowolenia. Treningi można przeprowadzać w domu, ćwiczenia mogą być też wykonywane wraz z dzieckiem.
Trening z dzieckiem
Koniec z wymówkami. Przedstawiamy ćwiczenia dla mamy z dzieckiem, które można realizować w domu, nawet podczas codziennej zabawy z niemowlakiem.
- Połóż się na plecach. Trzymaj dziecko na wyprostowanych rękach i zbliżaj je do swojej twarzy, po czym odsuwaj. W tym czasie Twoje wyprostowane nogi również powinnaś podnosić do góry i opuszczać.
- Połóż dziecko wygodnie na kocyku i rób nad nim pompki. Gwarantujemy, że uśmiech dziecka po każdym buziaku, którym obdarujesz go po zbliżeniu się do jego twarzy, wynagrodzi cały trud wniesiony w ćwiczenia.
- Zafunduj swojemu dziecku świetną ślizgawkę. To ćwiczenie jest dobre, jeśli Twój maluch potrafi już samodzielnie siedzieć. Połóż się na plecach, unieś do góry pupę. Posadź dziecko wysoko na swoich kolanach i przesuwaj je do klatki piersiowej.
Jeśli do tej pory zastanawiałaś się jak ćwiczyć w domu podczas tak intensywnej opieki nad dzieckiem, to już znalazłaś odpowiedź. Codzienna dawka tego rodzaju aktywności pozwoli szybko zrzucić zbędne kilogramy oraz wzmocnić mięśnie brzucha i pośladków. Zapewni również Twojemu dziecku ogrom frajdy.
Komentarze
Ciekawe ćwiczenia dla mamy z dzieckiem | Porady dla mam – ciąża, wychowanie, macierzyńst
[…] realizować ćwiczenia dla mamy z dzieckiem w warunkach domowych, tak naprawdę nie potrzeba nic szczególnego. Wystarczy wygodny dres, mata […]