Olejki z wyciągów roślinnych wykorzystywane są od wieków. Co ciekawe, już w starożytności używano ich nie tylko w celach relaksacyjnych, ale nierzadko jako skuteczne farmaceutyki. Dzisiaj olejki eteryczne stanowią podstawę medycyny naturalnej. Skutecznie zastępują terapię lekami.
Leczenie olejkami
Olejki eteryczne pomagają zwalczać mnóstwo dolegliwości. Aby były skuteczne należy nie tylko dobrać odpowiednie, ale również zwracać uwagę na źródło pochodzenia oraz sposób przechowywania. Najlepszej jakości olejki eteryczne dostępne są w aptekach oraz sklepach zielarskich (również online).
Olejki bardzo często wykazują wszechstronne właściwości. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano nadciśnienie, może zwalczać je olejkiem bazyliowym, rozmarynowym, różanym albo szałwiowym. Z bólem głowy szybko upora się zaś olejek miętowy i eukaliptusowy. Przy przeziębieniu zaleca się zaś wykorzystywanie olejku lawendowego, rozmarynowego, anyżowego i herbacianego. Na zaburzenia trawienia doskonale działa olejek geraniowy, sandałowy, kolendrowy i cytrynowy. Z bólami reumatycznymi oraz bólami mięśni poradzi sobie natomiast olejek jałowcowy, rozmarynowy, geraniowy czy sandałowy.
Ciekawostką jest fakt, że olejki eteryczne leczą nie tylko ciało, ale również duszę. Bezsenność zwalczy olejek lawendowy, majerankowy i mandarynkowy. Na apatię skuteczny jest natomiast olejek tymiankowy. Zmęczenie i rozkojarzenie warto niwelować olejkiem geraniowym oraz bazyliowym. Stany depresyjne leczy olejek jodłowy, olej ze słodkich migdałów, olejek pomarańczowy, różany, a także cyprysowy.
Sposoby wykorzystywania
Czy wiecie, że w Japonii aromaterapia olejkami eterycznymi to podstawa w każdym biurze? Najczęściej wykorzystywany jest olejek eukaliptusowy oraz cytrynowy. Ich mocny zapach ma orzeźwiać pracowników i zwiększać ich sprawność umysłową. Tam, gdzie znajdują się pomieszczenia dla oczekujących klientów, rozpyla się zaś olejek lawendowy oraz rozmarynowy. Ich działanie ma odprężać i zmniejszać stres.
Okazuje się, że to właśnie aromaterapia jest najczęściej wykorzystywaną metodą w kwestii używania olejków eterycznych. Można przeprowadzić ją przy pomocy dyfuzora bądź kominka aromaterapeutycznego. Można również wkraplać je do kąpieli albo nasączać chusteczki.
Olejki można też stosować na skórę. Niektóre z nich są bezpieczne, kiedy nakłada się je bezpośrednio, inne należy rozcieńczać z wodą albo kosmetykiem do pielęgnacji skóry.
Niektóre olejki nadają się też do stosowania doustnego. Przed spożyciem zawsze trzeba jednak dokładnie przeczytać ulotkę.