Kampania: Alzheimer. Mów o tym głośno!

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej właśnie rozpoczęło kampanię, dzięki której niwelowana ma być stygmatyzacja osób chorujących na Alzheimera. Okazuje się, że w Polsce takich pacjentów jest blisko 300 tysięcy, natomiast statystyki mogą być znacznie bardziej zatrważające, ponieważ wiele osób w ogóle nie jest diagnozowanych.

Polskie społeczeństwo nadal ma problem z mówieniem o Alzheimerze głośno, bez wstydu. Ta choroba wciąż jest tematem tabu. Kampania ma na celu wsparcie chorych oraz ich opiekunów. Chodzi o to, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się, że Alzheimera nawet w ciężkim przebiegu można łagodzić – potwierdza marszałek Adam Struzik.

Kampania promocyjno informująca, której celem jest nagłaśnianie problemów, z jakimi stykają się nie tylko chorzy na Alzheimera, ale i ich opiekunowie, jest realizowana przy wykorzystaniu różnego rodzaju środków przekazu. Tutaj wymienić można chociażby prasę i telewizję, ale także kanały internetowe, chociażby w mediach społecznościowych. Transmisja pierwszego spotu miała miejsce w środkach masowego przekazu w Kolejach Mazowieckich 30 listopada.

Opieka nad osobą z zespołem Elzheimera to wyzwanie

Warto zdać sobie sprawę, że Alzheimer jest nie tylko ciężki dla samych chorujących, ale też jego otoczenia. Jak podaje Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Alzheimerowskich nawet 90% opiekunów takich pacjentów to członkowie ich rodzin. Większość z nich jest zupełnie nieprzygotowanych do tego zadania, zarówno organizacyjnie, technicznie, jak i psychicznie, nie mówiąc już o wiedzy i umiejętnościach medycznych. Opieka nad chorymi przebiega najczęściej wiele lat (8-14 lat) i jest całodobowa. Większość opiekunów nie wie, gdzie zgłosić się po profesjonalną pomoc albo wstydzi się o taką prosić.

Dr Maciej Czarnecki (neurolog), który współpracuje z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, przekonuje, że odpowiednie podejście do osób z Alzheimerem pozwala skutecznie opóźniać rozwój choroby i sprawiać, że jej objawy nie są tak dokuczliwe. Pomoc ekspertów pozwoli opiekunom chorego otworzyć się na relacje i podchodzić do bliskiego członka rodziny z należytą empatią. Nic nie działa tak dobrze, jak rozmowa, wspominanie przeszłości i okazywanie miłości – te czynniki mają wręcz uzdrowicielską moc.

Wsparcie od Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej

Należy zaznaczyć, że Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej wraz z Samorządem województwa w ramach walki z samym podejściem do problemu choroby Alzheimera współpracuje już od wielu lat. Warto wskazać tu na projekt budowy Dziennych Domów Pobytu dla osób zmagających się z chorobami otępiennymi. Jak potwierdza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, właśnie dzięki takim inicjatywom możliwe jest wpływanie na stan zdrowia pacjenta z Alzheimerem już w początkowym stadium rozwoju choroby, dzięki czemu stany otępienne zostają skutecznie hamowane. W ten sposób znacząco podniesie się komfort codziennego funkcjonowania nie tylko chorych, ale i członków jego rodziny. Chorzy w początkowym stadium rozwoju Alzheimera otrzymają dzięki temu szansę na uzyskanie pomocy medycznej, ale też psychologicznej, logopedycznej czy fizycznej.

Korzystanie z Dziennych Domów Pobytu będzie odbywać się z wyżywieniem, a posiłki są dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Jak zapowiada Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora ds. społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, jeśli działania Dziennych Domów Pobytu dla chorych na Alzheimera przyniosą oczekiwane efekty, w przyszłości planowana jest kontynuacja tego projektu. Pewne jest, że już dzisiaj działają one zgodnie z najwyższymi, europejskimi standardami.


Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.