Edukacja dzieci w kwestiach bezpieczeństwa kolejowego jest bardzo ważna. Często, jako rodzice nie wiemy jak w skuteczny sposób przekazać swoim dzieciom te informacje. Z pomocą przychodzi Urząd Transportu Kolejowego i kampania edukacyjna Kolejowe ABC, – która pokazuje jak w łatwy i przystępny sposób można przekazać dzieciom, odpowiednią wiedzę i umiejętności. Jak podróżować z dziećmi? O czym warto pamiętać przygotowując się do podróży z dziećmi? Jakie aktywności i konkursy dla dzieci przygotował Urząd Transportu Kolejowego? O to zapytaliśmy prezesa Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacego Górę.
Redakcja zdrowie-rodziny.pl: Już prawie od 3 lat edukują Państwo dzieci w zakresie bezpieczeństwa kolejowego. Proszę opowiedzieć, w jaki sposób udaje się Państwu przyciągnąć uwagę dzieci?
Dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK: Uwagę dzieci przyciąga przede wszystkim charakterystyczny bohater „Kampanii Kolejowe ABC” – nosorożec Rogatek. Pojawia się on we wszystkich materiałach edukacyjnych i promocyjnych stworzonych w ramach kampanii. Edukuje najmłodszych w pięciu spotach emitowanych w telewizji, występuje m.in. w programach telewizyjnych, billboardach, książeczkach, aplikacji interaktywnej czy grze mobilnej na smartfony. Myślę, że już większość dzieci w Polsce zna bohatera naszej kampanii.
Zależy nam na tym, aby zainteresować dzieci i młodzież tematyką bezpieczeństwa na obszarach kolejowych, dlatego prowadzimy zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach na terenie całego kraju. Na naszej stronie internetowej udostępniliśmy wykorzystywane przez edukatorów oprogramowanie do użytkowania podczas samodzielnej nauki. Dostępna jest także mobilna gra edukacyjna, dzięki której uczniowie z klas IV-VI przypominają sobie zasady bezpieczeństwa. Gra w interaktywny sposób bawi i uczy, rozwijając kreatywnie dzieci i młodzież. Jednocześnie za jej pomocą młodzi ludzie w instynktowny sposób przyswajają prawidłowe zachowania na terenach kolejowych. Wszystkie materiały zostały przygotowane tak, aby uczyć dzieci poprzez zabawę. Jestem przekonany, że ten sposób zachęca uczniów do nauki i zwiększa ich wiedzę na temat kolei.
Redakcja zdrowie-rodziny.pl: Lato już dawno za nami, jednak rodzice z dziećmi nie rezygnują z podróży pociągiem. Proszę powiedzieć, czy są jakieś specjalnie zasady do których powinni się stosować rodzice podróżujący z dziećmi w obecnych czasach?
Dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK: W związku z sytuacją epidemiczną podczas podróży pociągiem każdy pasażer powinien pamiętać o zachowaniu dystansu oraz zasłanianiu ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy, odzieży lub jej części. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do lat 5 oraz osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) lub mające trudności w samodzielnym zakryciu ust i nosa. Muszą one okazać na żądanie funkcjonariuszy Policji lub Straży Ochrony Kolei odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inne dokumenty potwierdzające brak możliwości dopełnienia tego obowiązku z powodów, o których wspomniałem.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym samym czasie w pociągu może jechać nie więcej osób niż wynosi 50% miejsc siedzących albo 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Oczywiście trzeba także pamiętać o przestrzeganiu najważniejszych zasad bezpieczeństwa obowiązujących zarówno w pociągu, jak i na dworcu kolejowym czy na peronie. Rodzicie powinni przypomnieć dziecku, że nie wolno biegać po peronie, przekraczać żółtej linii czy bawić się na torach. Wsiadając do pociągu, należy pamiętać, że pierwszeństwo mają wysiadający pasażerowie. Dopiero wtedy, gdy osoby wysiadające z pociągu opuszczą wagon, bez pośpiechu można wejść i zająć odpowiednie miejsce.
Redakcja zdrowie-rodziny.pl: O Akcji Mural słyszały już chyba wszystkie szkoły podstawowe w Polsce. To pomysłowa inicjatywa, której efekty możemy podziwiać do dzisiaj przy placu Zawiszy w Warszawie. Czy planują Państwo w najbliższej przyszłości podobne akcje lub konkursy?
Dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK:. Gdyby wszystkie szkoły dowiedziały się o naszej akcji byłoby doskonale. Liczby mówią, że w wielu placówkach promowanie bezpieczeństwa w formie konkursu plastycznego wzbudziło bardzo duże zainteresowanie. Akcja przyciągnęła ponad 19 tys. uczestników z całej Polski. Nadesłano prawie 2 tys. prac nawiązujących do bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Nagrodą dla zwycięzców było wykonanie pracy przez profesjonalnych muralowców na ścianie budynku przy Placu Zawiszy w Warszawie jako wielkoformatowego muralu, który możemy podziwiać do końca tego roku. Wierzę, że udział w Akcji Mural był dla uczestników niezapomnianą przygodą, a jednocześnie pozwolił im na utrwalenie zasad bezpiecznego podróżowania koleją i poszerzył wiedzę dotyczącą właściwego poruszania się na terenach kolejowych.
W ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC”, w tym i w zeszłym roku, przeprowadzaliśmy łącznie osiem konkursów w grze mobilnej na smartfony – „Kolejowe ABC”. Zadaniem uczniów było zebranie jak największej liczby punktów dla swojej klasy. Główną nagrodą w każdym konkursie był wyjazd na pięciodniową zieloną szkołę. W trakcie zielonych szkół przeprowadzane były zajęcia edukacyjne dotyczące bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego i poruszania się na terenie kolejowym oraz w jego okolicy. Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca były pakiety edukacyjne dla całej klasy zawierające m.in. odblaski i książki edukacyjne. Konkursy w ramach gry mobilnej będziemy organizować także w przyszłym roku. Zachęcam do śledzenia strony www.kolejoweabc.pl, gdzie na bieżąco informujemy o naszych działaniach.
Redakcja zdrowie-rodziny.pl: W ramach Kampanii Kolejowe ABC organizowali Państwo pikniki rodzinne, które cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych. Czy planują państwo organizacje takich wydarzeń w przyszłym roku?
Dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK: W 2019 r. zorganizowaliśmy otwarte pikniki edukacyjne dla całych rodzin. Odbyła się duża impreza edukacyjna w Krakowie z okazji Dnia Dziecka, zorganizowane zostały także cztery pikniki w kurortach wakacyjnych: w Rewalu, Władysławowie, Ustce i Kołobrzegu. Wydarzenia te przyciągnęły ponad 21 tys. osób. Na uczestników czekały liczne zabawy i konkursy z nagrodami. Dzieci miały okazję wziąć udział w grze terenowej, wielkoformatowej grze planszowej, kole fortuny czy grze symulującej jazdę wybranym pojazdem. Poprzez zabawę poszerzały swoją wiedzę na temat zasad zachowania na przejazdach, dworcach i w pociągu.
Pikniki zaplanowane na rok 2020 nie odbyły się z powodu pandemii COVID-19, jednak mamy nadzieję, że będzie możliwość zorganizowania ich przyszłym roku.