biopsja cienkoigłowa warszawa

Biopsja cienkoigłowa – na czym polega badanie, wskazania i przeciwwskazania

Biopsja jest podstawowym badaniem, które wykonuje się w ramach diagnostyki chorób nowotworowych. Polega na wycięciu fragmentu zmienionej tkanki, która następnie poddawana jest analizie pod mikroskopem. Dzięki temu udaje się rozpoznać raka już we wczesnej fazie jego rozwoju albo całkowicie wykluczyć tego rodzaju chorobę.

Na czym polega biopsja cienkoigłowa?

biopsja cienkoigłowa warszawaBiopsja cienkoigłowa jest powszechnie wykonywanym badaniem. Jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga również specjalnego przygotowania pacjenta.

W zależności od miejsca pobierania tkanki, pacjenta układa się w pozycji leżącej lub półleżącej. Skóra zostaje odkażona specjalnym płynem. Ponieważ biopsja cienkoigłowa nie jest zabiegiem zbyt bolesnym, pacjent najczęściej nie otrzymuje znieczulenia miejscowego. Badanie odbywa się też bez narkozy, przy zachowaniu pełnej świadomości pacjenta. Wyjątkiem jest biopsja wątroby i szpiku kostnego – wkłucie i pobranie tkanki wykonywane jest wtedy przy znieczuleniu miejscowym.

Biopsja cienkoigłowa to zabieg, który trwa kilka minut. Bardzo często wykorzystuje się jednocześnie aparat ultrasonograficzny, dzięki któremu na ekranie wyświetla się dokładne umiejscowienie zmiany, z której należy pobrać wycinek.

Fragment pobranej tkanki pobierany jest na specjalne szkiełko i oddawany w celu analizy do pracowni histopatologicznej. Tam przy wykorzystaniu mikroskopów jest dokładnie badany. Barwi się go specjalnymi odczynnikami i poddaje ocenie cytopatologicznej.

Kiedy zalecana jest biopsja?

Biopsja cienkoigłowa pozwala określić uzłośliwienie powstałej zmiany albo ją wykluczyć. Bardzo często tego rodzaju badanie stosuje się również przy stanach zapalnych danego organu, aby określić stan zaawansowania choroby. Nie jest więc powiedziane, że pobieranie tkanek w ten sposób następuje jedynie przy podejrzeniu choroby nowotworowej. Biopsja stosowana jest także już w trakcie leczenia – wtedy pozwala ocenić postępy realizowanej kuracji i podjąć ewentualną decyzję o wprowadzeniu nowych metod kuracji czy wykonaniu zabiegów.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego typu zabiegu?

Wiele zależy od kondycji zdrowotnej pacjenta i występowania określonych chorób. W przypadku badania wątroby przeciwwskazaniem do wykonania biopsji jest żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego czy torbiele i naczyniaki. Biopsji nie wykonuje się również u kobiet ciężarnych.

Szerokie przeciwwskazania występują również w przypadku badania nerek. Biopsja nie zostanie wykonana u pacjentów z jedną nerką, u tych, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym, wodonerczem czy roponerczem.

Biopsji nie wykonuje się także u wszystkich pacjentów, którzy mają problem z krzepliwością krwi oraz u tych, których skóra w miejscu iniekcji igły jest podrażniona bądź zainfekowana.

Warto wiedzieć, że tego rodzaju badanie wymaga odpowiedniej współpracy z pacjentem. Chociaż biopsja cienkoigłowa (np. w Warszawie) nie jest bolesna, to nie należy również do badań przyjemnych. Co więcej, lekarz musi być niezwykle precyzyjny, dlatego od chorych oczekuje się właściwego zachowania, na przykład braku ruchu w trakcie pobierania tkanki do oceny histopatologicznej.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.