leki przeciwbólowe

Ból biodra – jakie badania wykonać? Jak leczyć?

Ból w okolicy biodrowej dotyka nie tylko osoby w podeszłym wieku. Jego przyczyn jest wiele, a niektóre mogą być zlokalizowane w zupełnie innym miejscu. Jak znaleźć przyczynę bólu biodra i jak złagodzić męczące dolegliwości?

Możliwe przyczyny bólu biodra

Aktywność i praca fizyczna sprzyjają wystąpieniu urazów i nadmiernemu przeciążeniu stawów. W wyniku tego może rozwinąć się ból biodra. Inne, często występujące przyczyny to:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów – polega na stopniowym uszkadzaniu struktury stawu, co prowadzi do bólu, sztywności i zmniejszonej ruchomości kończyny,
  • stan zapalny – może się rozwinąć w wyniku urazu lub infekcji,
  • złamania kości udowej – najczęściej powstają w wyniku upadku na biodro. Szczególnie narażeni są seniorzy cierpiący na osteoporozę. Nie potrzeba wtedy dużej siły, żeby kość pękła.

Czasami przyczyny bólu biodra leżą gdzie indziej. Na przykład podczas rwy kulszowej ból może promieniować aż do stawu biodrowego. Podobnie jest w przypadku schorzeń kręgosłupa. W niektórych przypadkach bóle w jamie brzusznej również mogą rzutować na przednią okolicę biodra, np. ból miesiączkowy czy ze strony układu moczowego lub jelit[1].

Jakie badania pomogą znaleźć przyczynę bólu biodra?

Jeśli odczuwasz takie dolegliwości, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza rodzinnego. Ten zleci odpowiednie badania i wyśle Cię do specjalisty. Schorzeniami kości i stawów zajmuje się ortopeda. Przeprowadzi z Tobą wywiad, podczas którego spyta Cię o choroby, tryb życia, ewentualne urazy, a także lokalizację i czas trwania bólu.

Następnie ortopeda oceni m.in. wygląd biodra, symetrię i sposób poruszania się. Na tej podstawie można już wyciągnąć pierwsze wnioski. Zbada też biodro palpacyjnie[2].

Później lekarz może zlecić badania obrazowe, m.in.:

  • rentgen stawów krzyżowo-biodrowych – pozwoli wykryć zmiany zwyrodnieniowe,
  • rezonans magnetyczny – pokaże stan zapalny i zmiany strukturalne,
  • USG – w celu poszukania stanu zapalnego w tkankach miękkich wokół stawów, mięśniach czy więzadłach,
  • tomografię komputerową.

Jak uśmierzyć ból biodra?

W tym celu stosuje się przede wszystkim leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. ibuprofen, ketoprofen, deksketoprofen czy diklofenak. Wszystkie leki z tej grupy mają podobny mechanizm działania. Hamują enzymy uczestniczące w syntezie mediatorów stanu zapalnego. Wpływają także na przewodzenie bodźców bólowych, dlatego łagodzą bóle różnego pochodzenia.

Preparaty z deksketoprofenem są dobrze tolerowane przez pacjentów – mają stosunkowo niewielkie ryzyko działań niepożądanych. Charakteryzują się także szybkim początkiem działania. Maksymalne stężenie we krwi deksketoprofen osiąga już po 30 minutach od zażycia[3].

Leki doustne możesz połączyć z tymi miejscowymi, w postaci maści lub żeli. Praktycznie nie wchłaniają się one do krwiobiegu, dlatego można je bezpiecznie stosować jednocześnie z tabletkami przeciwbólowymi. W preparatach do smarowania znajdziesz m.in. diklofenak, naproksen czy ibuprofen.

 

Ból biodra może mieć wiele przyczyn, więc prawidłowa i szybka diagnoza jest bardzo ważna. Dlatego nie odkładaj wizyty u lekarza na później. Wcześnie wykryte infekcje, zwyrodnienia czy stany zapalne są bardziej podatne na leczenie.

[1] Chamberlain, R. (2021). Hip pain in adults: evaluation and differential diagnosis. American family physician, 103(2), 81-89.

[2] Kościelna, P., & Pogorzała, A. M. (2017). Badanie funkcjonalne stawu biodrowego w przypadku zmian zwyrodnieniowych. Innowacyjność i Tradycja w Fizjoterapii, 51-70.

[3] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1).

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.