jak przeciwdziałać smogowi

Jak chronić się przed smogiem w mieście?

Niestety nie mamy się czym pochwalić. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w całej Europie. Okazuje się, że w rankingu 10 miast, w których panuje największy smog, 6 z nich jest właśnie w naszym kraju. To Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Kraków, Gliwice oraz Nowy Sącz. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje również, że we wszystkich miastach Polski zostało przekroczone stężenie zanieczyszczeń pyłem PM10. Wyjątkiem jest jedynie Szczecin, tam normy są prawidłowe.

Zła jakość powietrza działa destrukcyjnie na nasze zdrowie. Okazuje się, że smog w mieście może przyczyniać się nawet do przedwczesnych zgonów. Wylicza się, że zanieczyszczone powietrze w Krakowie jest jedną z przyczyn zgonu aż 400 osób rocznie. Smog jest też przyczyną większej liczby zachorowań na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy alergie. Przyczynia się też do występowania arytmii serca oraz zawałów serca. Ochrona przed smogiem jest konieczna, bo to właśnie on skraca życie Warszawiaków nawet o 29 miesięcy, mieszkańców Krakowa o 43 miesiące, a Katowic o 35 miesięcy. Tak zatrważające wyniki badań powietrza w Polsce sprawiły, że GIOŚ zdecydował się opublikować kampanię społeczną, która pokazuje, w jaki sposób każdy z nas może chronić się przed tego rodzaju zanieczyszczeniami. Poniżej przedstawiamy promowane sposoby na życie bez smogu.

Kiedy normy zanieczyszczenia powietrza zostają przekroczone:

  1. Nie wietrz mieszkania,
  2. Nie wychodź na spacer,
  3. Nie uprawiaj sportu poza obiektami zamkniętymi,
  4. Włącz odpylacz powietrza,
  5. Noś maskę przeciwpyłową.

ochrona przed smogiemIstotne są nie tylko kwestie jak chronić się przed smogiem, kiedy ten występuje w dużym natężeniu. Ważne są również czynności, które nie będą przyczyniać się do jego tworzenia. Każdy z nas powinien poznać przyczyny powstawania smogu i zdać sobie sprawę z tego problemu. Podpowiadamy jak przeciwdziałać smogowi i pamiętaj, że również Ty jesteś winny tak dużego zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju.

  • 70% smogu powstaje w wyniku spalania węgla w piecach domowych. Należy wybierać tylko opał najwyższej klasy. Do 2020 roku piece węglowe mają być zlikwidowane we wszystkich gospodarstwach domowych.
  • Smog tworzą wyziewy z silników samochodowych. Wybieraj najbardziej ekologiczny sposób poruszania się po mieście. Auto zamień na komunikację miejską lub rower.
  • Zanieczyszczenie powietrza to również dym papierosowy. Ogranicz palenie i zrezygnuj z papierosa w miejscach publicznych.
Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.