Paweł Cichosz

Ile trwa wstawianie implantu zęba?

Wizyty u stomatologa bywają stresujące i często z góry spisywane są na straty. W wielu przypadkach strach wywołany jest nieznajomością zabiegu, któremu chcemy się poddać. Tego typu procedurą jest wstawianie implantu zęba. O to, ile w rzeczywistości trwa proces wstawiania implantu – zapytaliśmy dr Pawła Cichosza.

Ogólnie wstawianie implantów zębów wydaje się być zabiegiem dość mało czasochłonnym. Choć mamy zapewne jakieś pojęcie na temat pracochłonności tego zabiegu, by był on dobrze dopasowany do indywidualnych cech pacjenta, ciężko wyobrazić sobie leczenie stomatologiczne, które zajmowałoby wyjątkowo długą ilość czasu, nie licząc ortodoncji. Jak się jednak okazuje, leczenie implantologiczne trwać może bardzo długo. W przypadku zębów górnych, wypełnianie braków trwać może około 4 miesięcy, a wstawianie implantów dolnych zębów nawet dwukrotnie dłużej! Przyczyna tak długiego czasu trwania leczenia tkwi w poszczególnych jego etapach.

Ile trwa leczenie?

Samo wszczepianie implantów jest przy tym procedurą bardzo sprawną, w porównaniu do reszty leczenia. Jest to zabieg, na który wystarczy przeznaczyć sobie jeden dzień, a dokładniej około pół godziny. W zależności od wybranej wraz z implantem śruby, różne może być postępowanie po zabiegu. Można jednak ogólnie uznać, że wszelkie szwy usuwane są po upływie tygodnia lub dwóch. Czas gojenia, po wprowadzeniu implantu, a także jego jednoczesnego zrastania się z kością, trwać może od 3 do nawet 6 miesięcy. Doktor Paweł Cichosz – jeden z najpopularniejszych implantologów w Polsce – mówi, że często pacjenci oczekują wstawienia nowego zęba podczas dwóch wizyt w gabinecie. Wynika to braku wiedzy, ale także chęci szybkiego uzupełnienia ubytków.

Etap tzw. protetyki, czyli budowy samych mostów i koron, zastępujących nam widoczną formę naturalnego zęba, trwać może od 2 do 6 tygodni. Wymaga on kilku wizyt. Implanty są bowiem swego rodzaju zakotwiczeniem dla protezy, która w bezpośrednim stopniu zastępuje nam zęby.

Doktor Paweł Cichosz dodaje, że oprócz opisanych wyżej etapów, ważny jest również okres wcześniejszy. Składa się na niego najczęściej kilka wizyt konsultacyjnych, a także wykonanie koniecznych przed zabiegiem badań. Dodatkowy czas, który potrzebny będzie przed wstawieniem implantu, pojawia się w przypadku konieczności usunięcia zęba. W takim przypadku na zabieg trzeba będzie poczekać nawet 3 miesiące.

Czynniki wypływające na okres leczenia

Warto mieć na względzie, że przebieg leczenia w poszczególnych przypadkach może znacznie się różnić ze względu na różnorodność każdego z nas. Szybkość gojenia, budowa szczęki oraz stan uzębienia składają się na możliwości, którymi dysponować będzie stomatolog przy implantologii w naszym przypadku.

Choć czas, który należy poświęcić na ogólnie leczenie implantami wydawać się może początkowo zdumiewający, eliminuje on znacznie niepożądane skutki tego zabiegu. Jak w przypadku każdej procedury tego typu, należy stosować się w takim przypadku do zaleceń stomatologa, ponieważ uzupełnianie ubytków zębowych jest niezwykle ważne dla naszego ogólnego zdrowia.

edytdar Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.