zdrowie seniorów

Jakie kroki w drodze po zdrowie powinien wykonać każdy Senior, aby cieszyć się nim przez długie lata?

Postęp w medycynie i zmiana warunków życia spowodowały, że długość życia człowieka znacznie się wydłużyła. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera jakość życia w tzw. dojrzałym wieku. Z wiekiem nasz organizm słabnie, więc warto zadbać o jego kondycje, aby cieszyć się dobrym stanem zdrowia i sprawnością fizyczną jak najdłużej. Regularne badania diagnostyczne i wizyty u specjalistów mogą znacząco wspierać ten proces. Specjaliści z Centrum Medycznego VenaMed wskazują, jakie cykliczne badania powinien wykonać każdy Senior!

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju licznych chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Organizm nie jest już w stanie tak skutecznie regenerować się i naprawiać szkód poniesionych w ciągu życia, co może prowadzić do pojawienia się dolegliwości. Mięśnie i naczynia krwionośne tracą elastyczność, metabolizm zwalnia, funkcjonowanie narządów i układów staje się zaburzone. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić poprzez regularną kontrolę stanu zdrowia i aktywne wspieranie potrzeb organizmu.

Bardzo często objawy ze strony układu kostnego rozwijają się w postaci chorób reumatycznych i przewlekłego bólu, które są w stanie znacząco pogorszyć jakość życia pacjenta. Ponadto, po szóstej dekadzie życia często ujawniają się liczne choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy miażdżyca, którym można zapobiec poprzez wczesne wykrycie zmian patologicznych i wdrożenie odpowiedniego leczenia – mówi dr Tomasz Ginda z Centrum Medycznego VenaMed.

Tomasz Ginda - internista

Wiele z tych schorzeń rozwija się przez długi czas bezobjawowo. Świetnym przykładem będzie tu miażdżyca, która stopniowo prowadzi do pogarszania się ogólnej wydolności układu krwionośnego oraz osłabienia tolerancji wysiłku pacjenta. W przebiegu choroby dochodzi do odkładania się złogów tłuszczowych w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. Znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia tzw. niekorzystnych zespołów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Zmiany związane z miażdżycą można wykryć na wczesnych etapach poprzez wykonanie laboratoryjnych badań diagnostycznych. Miażdżyca może rozwijać się na przestrzeni wielu lat, dlatego tak ważne jest, aby wykonać badania, po których lekarz ustali postępowanie profilaktyczne lub lecznicze.

Regularne badania oraz opieka specjalistów w połączeniu ze zmianą trybu życia i nawyków dietetycznych na zdrowsze, umożliwią zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zawału serca. Podobnie jest z innymi, przewlekłymi zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego jak np. nadciśnienie tętnicze lub różnego rodzaju schorzenia związane z nieprawidłową krzepliwością krwi – uzupełnia ekspert VenaMed, dr Tomasz Ginda.

Morfologia to badanie, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, a mimo to często jest niedoceniane. Dzięki regularnemu wykonywaniu wspomnianego badania możemy szybko rozwiać wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta. Wykonuje się je na wstępnym etapie diagnostyki, ale stanowi ważną rolę przy interpretacji innych badań. Umożliwia rozpoznanie niedokrwistości, zaburzeń krzepliwości krwi, różnego typu infekcji, stanów zapalnych i zaburzeń odporności. Na podstawie wyników morfologii można ocenić ogólny stan zdrowia, w tym funkcjonowanie naczyń, wątroby czy nerek. Badanie jest również przydatne w diagnostyce nowotworów (np. różnego rodzaju białaczek). Morfologia krwi jest zalecana jako działanie profilaktyczne, które z wiekiem powinniśmy wykonywać coraz sumienniej. Ze względu na podeszły wiek Pacjenci powinni skupiać się również na badaniu lipidogramu. Pozwala on ocenić funkcjonowanie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Dostarcza informacji na temat stężenia dobrego cholesterolu (obniżającego ryzyko chorób sercowo-naczyniowych) i złego cholesterolu (odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy). Lipidogram wykonywany przesiewowo pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Rehabilitacja jest często następstwem innych problemów zdrowotnych, ale warto pamiętać, że regularne sesje z fizjoterapeutą mogą przynieść seniorom ulgę lub pozwolić na cieszenie się lepszą mobilnością. Zwyrodnienia stawów, osteoporoza, choroba niedokrwienna serca czy wszelkiego rodzaju złamania i urazy, a także pogorszona równowaga ciała to zakres, w którym może pomóc nam specjalista. Indywidualnie dopasowane ćwiczenia (zarówno w gabinecie jak i w domu) pozwolą seniorom na szybki powrót do dobrej kondycji.

Proces starzenia dotyczy wszystkich tkanek ludzkich, również naczyń, które wiotczeją, zastawki żylne nie domykają się tak jak powinny, mięśnie nie są tak sprężyste jak dawniej. Dlatego właśnie tak dużo osób w wieku 60+ boryka się z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych, w tym z żylakami, obrzękami i uczuciem ciężkich nóg. Z takimi objawami najlepiej udać się do lekarza specjalisty w celu diagnostyki i dalszego leczenia. Lekarz flebolog planując zabieg oraz metodę leczenia sugeruje się wynikami badania USG, mającego na celu m.in. wykluczenie niedrożności żył głębokich. W przypadku pacjentów w podeszłym wieku zalecane są zabiegi małoinwazyjne. Centrum Medyczne VenaMed oferuje kompleksową i profesjonalną opiekę lekarzy flebologów, którzy dokonają diagnostyki przy użyciu najnowocześniejszego, małoinwazyjnego sprzętu. – mówi Agnieszka Wolska, chirurg, lekarz flebolog i właścicielka VenaMed.

Agnieszka Wolska- chirurg, USG, medycyna estetyczna

Skóra osób starszych jest cienka i z wiekiem traci swoją naturalną barierę ochronną. Profilaktyczne zabiegi podologiczne wraz z doborem odpowiednich preparatów sprawią, że stopy seniora pozostaną zdrowe, bez ryzyka otarć i uszkodzeń naskórka. Z brakiem profilaktyki i niewłaściwą pielęgnacją stóp wiąże się szereg poważnych konsekwencji. Przy zaburzeniach krążenia, paznokcie stają się zgrubiałe, przerośnięte, przesuszone, przebarwione i podatne na grzybicę. Wynikiem zaniedbanych paznokci oraz nadmiernych zrogowaceń są bardzo często bolesne deformacje stóp czy wrastanie paznokci. W przypadku cukrzycy, zwłaszcza u seniorów, obserwuje się zaburzenia czucia i krążenia, również w stopach. Samodzielna pielęgnacja może być trudna oraz nieskuteczna.

Podologia w liczbach:

  • 3 na 4 osoby spośród ludności europejskiej, w swoim życiu spotkało się z poważnymi dolegliwościami na stopach.
  • Tylko 10-15% osób dorosłych zamieszkałych w państwach uprzemysłowionych ma zdrowe stopy.
  • 70% diabetyków w ciągu trwania choroby cierpi na uszkodzenie nerwowe stóp. Może to prowadzić do poważnych uszkodzeń stóp, które często kończą się amputacjami.
  • Co trzeci pacjent chorujący na cukrzycę skarży się na niedokrwienie nóg. Podwyższa to ryzyko uszkodzenia dolnych partii kończyn – głównie stóp.[1]

Odpowiednie narzędzia, przygotowanie płytki paznokciowej i diagnostyka pozwolą utrzymać stopy w dobrej kondycji. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą. Podolog po wstępnym badaniu pacjenta wykona pedicure medyczny lub niezbędny zabieg podologiczny, np. usunięcie odcisków czy profilaktykę stopy cukrzycowej. W Centrum Medycznym VenaMed świadczymy szereg zabiegów podologicznych, a dla jeszcze większego komfortu Pacjenta, oferujemy usługi podologiczne z dojazdem do domu. – mówi Sylwia Bęcławska, podolog z Centrum Medycznego VenaMed.

Sylwia Bęcławska - podolog

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” pamiętajmy o regularnych badaniach profilaktycznych. Są one niezwykle ważne. Regularne wykonywanie podstawowych badań laboratoryjnych pomoże we wczesnym wykryciu chorób lub innych zmian w naszym organizmie. Niepokojący wynik będzie dla lekarza podstawą do pogłębienia diagnostyki i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Odwiedzanie specjalistów z różnych dziedzin pozwoli nam zachować dobre zdrowie na długie lata.

Redakcja Autor

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.