Alergia to choroba przewlekła, która mimo postępującej wiedzy i technologii, wciąż pozostaje jednym z najbardziej złożonych problemów zdrowotnych. Sama nazwa „alergia” często wywołuje skojarzenia z katarem siennym czy też z alergiami pokarmowymi u dzieci. Czy jednak faktycznie tylko najmłodsi są na nią narażeni? W jakim wieku można dostać alergii? Zachęcamy do lektury!
Genetyka czy środowisko?
Zdecydowanie największym czynnikiem ryzyka w kontekście alergii jest genetyka. Jeżeli w rodzinie występują różnego rodzaju alergie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie na nie narażone. Warto jednak pamiętać, że nie jest to oczywiście regułą.
Czynniki środowiskowe również mają ogromne znaczenie. Zanieczyszczenie powietrza, dieta bogata w przetworzone produkty, a także styl życia, w którym brakuje kontaktu z naturalnym środowiskiem, mogą sprzyjać rozwojowi alergii. Z drugiej strony, dzieci wychowujące się na wsi mogą być mniej narażone na tego typu dolegliwości.
Osoby, które są świadome swojej genetycznej predyspozycji, mogą unikać pewnych środowiskowych czynników ryzyka. W tym celu po konsultacji z alergologiem warto wdrożyć odpowiednią dietę, stosować konkretne filtry powietrza w domu czy też unikać miejsc, w których występują duże stężenia konkretnych alergenów.
Alergia – nie tylko dotyka dzieci
Powszechne jest przekonanie, że alergie to problem głównie dzieci i młodzieży. Jednak badania naukowe obalają ten mit. Alergie mogą wystąpić w każdym wieku, zarówno u niemowląt, jak i u osób starszych. Bardzo często alergia ujawnia się dopiero w dorosłym życiu. Taka sytuacja jest często wynikiem długotrwałej ekspozycji na określony alergen lub też zmiany zachodzące w organizmie. Organy z różnych przyczyn mogą stać się bardziej podatne na reakcje alergiczne.
Czy można “wyrosnąć” z alergii?
Istnieje powszechne przekonanie, że z alergii można „wyrosnąć”. Jest to częściowo prawda. W przypadku niektórych alergii pokarmowych u dzieci, takich jak alergia na mleko krowie, objawy mogą z czasem zanikać. Jednak nie ma na to reguły i każdy przypadek jest indywidualny. Co więcej, alergie mogą się zmieniać. Na przykład, osoba, która w dzieciństwie miała alergię pokarmową, w dorosłym życiu może zacząć zacząć zmagać się z alergią wziewną.
Light Life – wszystko o alergii
Jeśli szukasz rzetelnych informacji na temat różnych typów alergii, także u zwierząt, zachęcamy do lektury artykułów z kategorii “Alergia”, pojawiających się cyklicznie na portalu Light Life. Znajdziesz tam sporo wpisów, dotyczących symptomów, przebiegu alergii oraz poznasz różne sposoby walki z tą dolegliwością.
Podsumowanie
Alergia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, dlatego też ważne jest, aby nie ignorować pierwszych objawów, np. pojawiającej się bez przyczyny opuchlizny, przedłużającego się kataru czy niespodziewanych bólów brzucha. Niezależnie od wieku i predyspozycji genetycznych, ważne jest, aby znać swój organizm i odpowiednio reagować na jego sygnały. Tylko wtedy można liczyć na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o alergii, polecamy portal Light Life, gdzie poruszanych jest wiele tematów, dotyczących tej dolegliwości.