żołądek i choroby jelit

Masz problemy ze zgagą? Oto naturalne sposoby, by się jej pozbyć

Podobno ponad połowa z nas cierpi na zgagę. Czy wiesz, jakie są przyczyny zgagi? I w jaki sposób walczyć z nią naturalnymi sposobami? Oto porady św. Hildegardy z Bingen.

Istnieją trzy różne przyczyny wywołujące zgagę:

  1. Kwas żółciowy (tzw. czarna żółć);
  2. Przepuklina rozworu przełykowego (przemieszczanie się części żołądka przez rozwór przełykowy przepony klatki piersiowej);
  3. Osłabienie mięśni zwieracza przełyku;

Nie zapominaj również, że zgagi niewolno bagatelizować. Nierzadko bowiem zgaga stanowić może objaw poważniejszego problemu – choroby, w walce z którą pomóc może ci przede wszystkim lekarz.

Zgaga powodowana wydzielaniem kwasu żółciowego

Przyczyny tego typu zgagi nie mają nic wspólnego z kwasami żołądkowymi, stąd walka z nią za pomocą leków hamujących ich wydzielanie się jest nie tylko przeciwskuteczna, ale może wręcz prowadzić do rozmaitych, poważnych problemów żołądkowych.

Co jest zatem przyczyną tego typu zgagi? Przede wszystkim gromadzenie nadmiaru kwasu żółciowego w wątrobie. Może być ono powodowane wielkim wzburzeniem czy stresem. Nadmiar kwasu przedostaje się z krwią przez ścianę żołądka, wywołując nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku.

W jaki sposób skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością? Oczywiście najlepiej unikać stresu, jednak – jak wiadomo – nie jest to łatwe, szczególnie, gdy praca zawodowa lub życie rodzinne narzucają nam duże tempo codziennego funkcjonowania. Św. Hildegarda zaleca koper włoski. Jego spożywanie jako składnika (lub choćby w tabletkach, jako naturalny suplement diety) może znacznie poprawić nasze samopoczucie i skuteczne walczyć ze zgagą – źródłem dyskomfortu.

Przepuklina rozworu przełykowego

To choroba powodująca nie tylko dyskomfort, ale również mogąca zagrażać naszemu życiu. Zmaga się z nią wiele osób, przede wszystkim w wieku 60+. Przepuklina rozworu przełykowego to efekt złej diety. Jedzenie potraw wzdymających lub spożywanie nadmiernych ilości posiłku prowadzi z czasem do przemieszczania się części żołądka przez rozwór przełykowy przepony, w kierunku części klatki piersiowej.

Choroba ta przejawia się między innymi skurczami żołądka i wysokim ustawieniem przepony, piekącym bólem, uczuciem dławienia w klatce piersiowej a także nudnościami, gorzko-kwaśnym smakiem w ustach i uczuciem pełności po spożyciu posiłku.

Gdy pojawia się wrażenie duszenia się i wymiotów, dochodzi do stanów zagrażających życiu. Wówczas konieczna jest operacja.

Sytuacja jednak nie zawsze jest aż tak poważna. Czasami dochodzi faktycznie do nieprzyjemnego uczucia pieczenia, występują skurcze żołądka, pojawiają się nudności. Wówczas, obok opieki lekarskiej, można spróbować skutecznych metod naturalnych. Św. Hildegarda poleca galgant, działający rozkurczowo i wywołujący przynoszące ulgę odbijanie lub gazy. Mniszka zaleca jego stosowanie szczególnie w okresie świętowania, gdy na naszym talerzu lądują spore ilości „ciężkich” potraw.

W jaki sposób stosować galgant? Można tabletkę z galgantu rozpuścić na języku. Wystarczy stosować jedną lub dwie dziennie. Jeśli czysty galgant wydaje się być jednak zbyt ostry (palić może zawarta w nim papryka) wówczas poleca się kombinację kopru włoskiego i galgantu w formie tabletek. Mają one dokładnie takie samo działanie, przynosząc ulgę.

Osłabienie mięśni zwieracza przełyku

Jeśli mięśnie te nie mogą zatrzymać treści żołądka, wówczas podnoszą się one do przełyku, co wywołuje uczucie kwaśności. Towarzyszą temu często piekący ból czy nudności. Kwasy podrażniają przełyk czego skutkiem może być stan zapalny.

Co jest przyczyną tego typu zgagi? Przede wszystkim zła dieta, a szczególnie spożywanie zbyt słodkich oraz tłustych potraw, picie dużej ilości kawy, spożywanie ostrych przypraw a zwłaszcza: palenie papierosów oraz picie alkoholu. Nikotyna, która wraz z dymem papierosowym dostaje się do przełyku palacza, powoduje wiotczenie mięśnia zwieracza oraz występowanie przykrych objawów.

Łagodzić tego typu zgagę również mogą galgant oraz koper, jednak znacznie bardziej pewną metodą jest unikanie papierosów oraz mocnych alkoholi. Jeśli nasz żołądek źle reaguje na napoje alkoholowe, wówczas najlepiej w ogóle wystrzegać się spożywania alkoholu.

Ze zgagą można walczyć przede wszystkim zdrową dietą, dostosowaną do wrażliwości naszego żołądka. Można również stosować inne metody naturalne, by pozbyć się jej nieprzyjemnych skutków. Ważne, by nie przechodzić do porządku dziennego nad uczuciem pieczenia w przełyku. Może to być bowiem sygnał ostrzegawczy przed poważną chorobą, wymagającą interwencji lekarza.

Więcej na temat naturalnych metod leczenia chorób żołądka i jelit znajdziesz w książce „Św. Hildegarda z Bingen. Żołądek i choroby jelitowe” opracowaną przez dr. Wigharda Strehlowa.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.