prześwietlenie kręgosłupa

Najczęściej występujące urazy kręgosłupa

Niestety, lekarze zaliczają urazy kręgosłupa do tych najcięższych, biorąc pod uwagę narząd ruchu. Bagatelizowanie z pozoru niewielkich zmian może niestety zakończyć się całkowitym unieruchomieniem pacjenta. Pamiętajmy więc o natychmiastowej reakcji i konieczności przeprowadzenia profesjonalnej diagnostyki, by móc cieszyć się komfortem prowadzenia codziennej aktywności fizycznej.

Ból kręgosłupa różnego pochodzenia

Rzeczywiście to ból kręgosłupa w konkretnym odcinku jest przeważnie sygnałem, który powinien skłonić nas do odwiedzenia lekarza. Ten może być z początku niewielki, by szybko przerodzić się w dyskomfort nie do zniesienia. Może być umiarkowany, pulsujący, narastający albo stały. Może występować podczas ruchu, w spoczynku albo podczas schylania się. Bez względu na część kręgosłupa, w jakiej występuje, częstotliwość i natężenie, wymaga specjalistycznej konsultacji ortopedycznej. Ortopeda kieruje wtedy pacjenta na prześwietlenie kręgosłupa, dzięki któremu możliwa staje się pełna diagnostyka.

Co ważne, ból może pojawić się nie tylko po nagłym urazie mechanicznym. Może również zwiastować rozwijające się przez lata zmiany reumatyczne, stany zapalne, wady postawy, wady genetyczne albo rozwojowe. Bez badania RTG nie udaje postawić właściwej diagnozy, by chory mógł podjąć skuteczne leczenie.

Schorzenia zwyrodnieniowe

Ortopedzi wskazują, że do najczęściej diagnozowanych chorób, w przypadku których stosuje się prześwietlenie kręgosłupa, zaliczają się schorzenia zwyrodnieniowe. Ich przyczyną jest przede wszystkim brak ruchu oraz kłopoty z nadwagą. W wyniku produkcji zbyt małej ilości chroniącej stawy płynu stawowego te ulegają mikro uszkodzeniom, a następnie negatywnie wpływają na stan kości. Ból pojawia się przy poruszaniu, przez co chory stara się ograniczać swoją aktywność. Nie jest to jednak sposób na wyleczenie.

Dyskopatia

To najczęściej diagnozowana choroba kręgosłupa. Pojawia się w odcinku lędźwiowym, a jej głównym objawem jest najpierw umiarkowany, później silny ból. Ten pojawia się okresowo, by wraz z rozwojem schorzenia być stale obecny i narastający. Dyskopatia uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a chory z reguły rezygnuje z poruszania się. Kłopoty z dyskami udaje się wyleczyć, na przykład indywidualnie zaleconą rehabilitacją czy zabiegami, takimi jak krioterapia. W tym celu konieczna jest jednak profesjonalna diagnostyka, zgodnie z którą realizuje się prześwietlenie kręgosłupa w danym odcinku.

Osteoporoza

Osteoporoza dotyczy głównie osób w podeszłym wieku i jest związana z naturalnym procesem starzenia się ludzkiego organizmu. Może być też wynikiem warunków genetycznych albo wad związanych z niedoborem wapnia w kościach. Jej objawem są słabe kości, które z łatwością ulegają łamaniu. Również w przypadku tej choroby jedną z form trafnego rozpoznania jest badanie rtg. Warto wiedzieć, że osteoporoza dotyczy nie tylko kości kręgosłupa, ale też kości udowych czy przedramion.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.