Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią pierwsze infekcje. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się nie tylko łagodne przeziębienie, ale też zapalenie migdałków czy gardła. Chory odczuwa bardzo często ostry ból gardła, który utrudnia mu normalne, codzienne funkcjonowanie. Podpowiemy Wam, jak szybko i skutecznie rozprawić się z nim i to w pełni domowymi sposobami. Sprawdźcie sami.
Naturalne syropy
Wystarczy cebula i cukier, by chrypka, nieprzyjemne kłucie w gardle i ból szybko zniwelować. Do słoika należy wsypać pokrojoną w kostkę cebulę, a następnie zasypać ją cukrem. Tak przyrządzony syrop, będzie gotowy do spożycia już po godzinie. Ten domowy sposób na ból gardła należy stosować kilka razy dziennie, po 1 łyżeczce.
Podobne działanie ma syrop z buraka. Czerwonego buraka należy lekko wydrążyć, a do środka nasypać cukier. Następnie włożyć go do piekarnika i podgrzewać. Kiedy pod wpływem ciepła zacznie pojawiać się syrop, należy go od razu wybrać łyżeczką i wypić jeszcze ciepły.
Płukanki
Kolejne domowe sposoby na ból gardła to płukanki. Najbardziej skuteczne to te z rumianku, szałwii i kwiatu czarnego bzu. Wszystkie działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Należy płukać nimi jamę ustną co najmniej kilka razy dziennie, przez kilka minut. Co ważne, płukanka nie może być zbyt gorąca, najlepiej, kiedy ma temperaturę zbliżoną do temperatury ciała chorego.
Napary
Niekiedy płukanki przynoszą niepożądane odruchy wymiotne. Jeśli pacjent na takie cierpi, lepszym rozwiązaniem będzie dla niego picie przyrządzonych z tych samych ziół (rumianek, szałwia, kwiat czarnego bzu) naparów. Dobre sposoby na zapalenie gardła to także picie naparu z tymianku oraz kwiatu lipy. Przyrządzona ziołową herbatę należy pić co najmniej 3 razy dziennie.
Okłady
Ciekawym rozwiązaniem, które skutecznie złagodzi ból gardła, są ciepłe okłady. Do gardła należy przyłożyć lnianą ściereczkę, w którą zostały zawinięte gorące, dobrze utłuczone ziemniaki. Okład można dodatkowo nakryć grubym ręcznikiem, by ziemniaki zbyt szybko nie ostygły.
Pamiętajmy, że wszystkie naturalne sposoby leczenia mogą być skuteczne jedynie wtedy, gdy będą stosowane regularnie i przez co najmniej kilka dni. Dla wzmocnienia efektu można je z powodzeniem łączyć i wykorzystywać kilka w jednym czasie. Warto zacząć z nich korzystać, zanim wybierzemy się do lekarza po receptę na leki syntetyczne. Nie zawsze ból gardła oznacza przecież chorobę, którą trzeba zwalczać antybiotykami.
Komentarze
Bella
Dużo racji. Tylko stosować. Dziękuję
Najlepsze domowe sposoby na zapalenie gardła | Med-online.pl
[…] domowe sposoby na ból gardła są skuteczne, to kuracje należy mieć pod kontrolą. Jeśli objawy choroby nie zostaną […]