stomatolog wilanów

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Strach przed wizytą u stomatologa towarzyszy większości osób dorosłych. Trudno więc dziwić się dzieciom, że również dla nich stanowi to spore wyzwanie i jest źródłem niemałego stresu. Lękowi przed dentystom łatwo można jednak zapobiec. Jaki gabinet stomatologiczny wybrać na pierwszą wizytę dziecka u dentysty? Oraz jak się na to przygotować?

Mali pacjenci często bywają dużo dużo bardziej wymagający niż dorośli. Nie ma w tym niczego zaskakującego. Dzieci nie zdają sobie sprawy z konieczności regularnej kontroli stanu zębów, czy generalnie zdrowia. Warto jednak przyzwyczajać je do tego już od najmłodszych lat, aby z czasem wizyty u stomatologa były rutynowe i oczywiste. Pozwoli to w przyszłości oszczędzić wiele niepotrzebnych emocji.

Pierwsze wizyty można zaplanować na czas, kiedy widoczne zaczynają się pojawiać pierwsze siekacze. W tym czasie lekarz stomatolog dość szybko sprawdzi, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo, udzieli też odpowiednich zaleceń do pielęgnacji mlecznych zębów. Jest to jednak moment, kiedy rozwój uzębienia jest na tyle niewielki, że niepotrzebne wprowadzanie czynników stresowych u dziecka jest zbędne. Zalecane jest jednak, aby pierwsza wizyta u stomatologa odbyła się nie później, niż w 24 miesiącu życia, czyli kiedy dziecko kończy 2 lata. Już na tym etapie można bowiem ocenić potencjalne wady zgryzu.


Pedodoncja w Smile Makers Stomatolog Wilanów - sprawdź ofertę

W przypadku stomatologicznego leczenia dzieci, bardzo ważny jest odpowiedni wybór gabinetu. Warto zasugerować się w tym przypadku opiniami znajomych. Najwięcej informacji dostarczy nam jednak bezpośrednia rozmowa z recepcjonistką gabinetu lub samym lekarzem. Poświęcenie większej ilości czasu na znalezienie odpowiedniego gabinetu będzie warte zadowolenia dziecka. Istnieją specjaliści – pedodonci – którzy specjalizują się w stomatologii dziecięcej. Najczęściej miejsce ich pracy jest przystosowane do przyjmowania w nim dzieci, chociażby ze względu na wystrój pomieszczeń. Kolorowe rysunki na ścianach, kącik do zabawy, układanki, to przedmioty, które w bardzo łatwy sposób ułatwiają zapewnienie dziecku minimalnego komfortu. Pracownicy tego typu gabinetów potrafią pracować z dziećmi, kontrole dokonywane są najczęściej błyskawiczne, a udzielone instrukcje pomagają jak najdłużej utrzymać uzębienie dziecka w dobrej kondycji.

Choć kliniki, w których znaleźć można odpowiedniego specjalistę, często są prywatne, warto poświęcić na ich szukanie trochę czasu i zainwestować w pierwsze wizyty dziecka u dentysty. Wypracowanie braku strachu przed stomatologiem zaowocuje w przyszłości zdrowiem i zadowoleniem dziecka.

edytdar Autor

Komentarze

    stomatolog dziecięcy

    (16 listopada 2017 - 14:15)

    W pełni zgadzam się, że nie warto iść z małym dzieckiem do pierwszego lepszego dentysty, bo dziecko bardzo może zrazić się do dbania o zęby. Dziecięcy dentysta musi mieć odpowiednie podejście do małych pacjentów, a także specjalny sprzęt dentystyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.