Zakwasy, czyli opóźniona bolesność mięśniowa to efekt mikro urazów mięśni, jakie powstają po zbyt intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Okazuje się, że chociaż zakwasy sprawiają spory dyskomfort osobie trenującej, to tak naprawdę mają korzystny wpływ na budowę mięśni – regeneracja mikro urazów wzmacnia je i przyczynia się do ich większej odporności.
Ponieważ mocne zakwasy uniemożliwiają jednak bardzo często aktywne funkcjonowanie, to większość osób ćwiczących stara się je jak najszybciej zwalczyć. Jak to zrobić? Przedstawiamy najlepsze sposoby na zakwasy po bieganiu.
-
Masaż
Masaż regeneracyjny to najlepsze, co można zafundować obolałym mięśniom. Przed jego realizacją należy upewnić się, że do wykonania masażu nie ma żadnych przeciwwskazań. Należy również zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który sprawi, że mięśnie zostaną odblokowane i rozluźnione. Zdarza się, że źle wykonany masaż może tylko pogłębić dyskomfort, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek.
Specjaliści wyróżniają kilka technik masaży, które są idealną odpowiedzią na pytanie: Co zrobić na zakwasy? Sprawdza się masaż ugniatający, rozcierający oraz wykorzystujący głaskanie.
-
Łagodny trening
Okazuje się, że z zakwasami również można biegać. Trening powinien być jednak znacznie mniej intensywny. Eksperci potwierdzają, że to dobry sposób na zakwasy, bo ruch przepłukuje mięśnie i zwalcza stan zapalny.
-
Sauna
Wizyta w saunie ma korzystny wpływ na krążenie krwi i dotlenia organizm. Wysoka temperatura szybko rozluźni mięśnie i doprowadzi do ich szybkiej regeneracji. Należy jednak pamiętać, że wizytę w saunie można odbyć dopiero po kilkunastu godzinach od zrealizowanego treningu. Na rozgrzane mięśnie sauna może działać osłabiająco.
-
Wyjście na basen
Nic nie działa tak dobrze na zakwasy, jak inny wysiłek. Zgodnie z zasadą „klin klinem” nie należy unikać aktywności. Mięśnie mogą rozluźniać się i regenerować także podczas uprawiania sportu. Jeśli ktoś zastanawia się jak pozbyć się zakwasów, to propozycja odwiedzenia pływalni jest dla niego strzałem w dziesiątkę. Podobno już przepłynięcie kilku basenów zlikwiduje ból mięśni.
-
Zimny prysznic i okłady z lodu
Zimno działa przeciwbólowo. W warunkach domowych można stosować prysznic zimną wodą. Ukojenie przyniosą również okłady z lodu. Jeśli chcemy wykorzystać lecznicze właściwościami niskiej temperatury, to na zakwasy doskonale działa również krioterapia.
-
Sok z wiśni i inne składniki diety na zakwasy
Nigdy nie spodziewalibyście się, co pomaga na zakwasy. To sok z wiśni. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Stanu Vermont w Burlington. Podobno sok należy pić jeszcze przed rozpoczętym treningiem – zawarte w nim flawonoidy i antocyjany działają przeciwzapalnie.
Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, co na zakwasy po bieganiu, to podpowiadamy, że szereg pomocnych produktów znajdzie we własnej kuchni. Oprócz soku z wiśni dobrze działa też sok pomidorowy, dzięki któremu trenujący uzupełnia elektrolity. Warto sięgnąć też po produkty odkwaszające – na przykład herbatę z dodatkiem sody oczyszczonej.
Komentarze
Jak pozbyć się zakwasów? – Planetafit.pl – Dieta, Zdrowie, Trening, Związki, Sprzęt, Odzież
[…] na pytanie: Co pomaga na zakwasy?, podajemy Wam garść sposobów, które sprawią, że ból z nimi związany będzie mniejszy i […]