Ultrasonograf uznawany jest za jedno z ponadczasowych i najlepszych urządzeń medycznych. Wykorzystywane jest zarówno w ramach profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia wszelakich chorób naszego organizmu.
Badanie USG jest w stanie sprawdzić stan poszczególnych organów, jakie znajdują się w naszym ciele. Najczęściej wykonywane jest dopiero wtedy, gdy pacjent zaczyna odczuwać pierwsze niepokojące objawy. Tak naprawdę powinniśmy korzystać z tego rodzaju badania profilaktycznie nawet, wtedy gdy zdrowie nam dopisuje.
Pamiętajmy, że badanie ultrasonografem jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu. W większości przypadków nie jest wymagane żadne przygotowanie. Badanie może być powtarzane wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Może być realizowane nawet u małych dzieci oraz kobiet w ciąży. To zresztą usg brzucha pozwala oceniać i kontrolować stan i rozwój płodu.
Jakie badania usg w ramach profilaktyki wykonywać?
Wszystkie badania usg są refundowane, co oznacza, że możemy wykonywać je bezpłatnie, jeśli tylko jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ. Barierą jest jednak nierzadko długi czas oczekiwania na jego realizację. Na szczęście takie badanie można wykonać szybko również w prywatnych klinikach.
Najbardziej popularnym badaniem w ramach profilaktyki jest usg piersi oraz usg brzucha. Wszystko dlatego, że w tych organach najczęściej pojawiają się zmiany nowotworowe. Badanie ultrasonografem jest w stanie wykryć już kilkumilimetrowe ogniska rakowe albo zmiany, które wcale nie muszą być złośliwe. Taką profilaktykę powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Osoby, u których w rodzinie wystąpiła choroba nowotworowa danego narządu, powinny wykonywać tego rodzaju badanie częściej – o terminach zwykle decyduje wtedy lekarz prowadzący.
Badania usg w ramach profilaktyki antynowotworowej najczęściej wykonuje się u pacjentów po 30 roku życia lub wcześniej, jeśli tylko występuje u nich ryzyko dziedziczenia takiej choroby.
Co ważne, badanie usg wykrywa nie tylko zmiany rakowe, ale również wszelkie niewielkie zgrubienia, włókniaki, mięśniaki, torbiele, cysty. O ich usunięciu decyduje zawsze lekarz prowadzący. Bardzo często zaleca się jedynie ich regularną kontrolę. Wtedy też niezbędny jest ultrasonograf.
Przy pomocy ultrasonografu można zbadać praktycznie każdy narząd ludzkiego ciała. Usg tarczycy, brzucha, piersi, układu moczowego, nerek, trzustki, to te, które wykonywane są rutynowo.
O czym warto pamiętać, wykonując np. usg jamy brzusznej warszawa?
Czy wiecie, że większość chorób wykrywana jest już w zaawansowanej fazie rozwoju? Wszystko dlatego, że Polacy nie praktykują badań regularnych. Przez to zmiany rakowe mają tak niekorzystne rokowania i większość chorób kończy się śmiercią.
Tylko badanie profilaktyczne pozwolą nam cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Wykrycie zmian złośliwych w początkowej fazie rozwoju umożliwia wyleczenie nawet 90% pacjentów. Badajmy się więc nie tylko wtedy, gdy zaczynamy odczuwać pierwsze dolegliwości. Tylko wtedy będziemy mogli odpowiednio szybko reagować.