dieta watrobowa

Gdy wątroba cierpi

Wątroba to jeden z tych organów, o który każdy z nas powinien zadbać w odpowiedni sposób, ale z drugiej strony również będziemy mówili o tym, że nasza wątroba zazwyczaj przyjmuje od nas samych wiele ciosów. Niewłaściwe jedzenie, alkohol to elementy, które na pewno nie wpływają na ową wątrobę w sposób negatywny. Tym samym należy temu organowi poświęcić nieco więcej uwagi, nieco więcej troski.

Dieta wątrobowa

W przypadku wystąpienia niektórych chorób mówimy o konieczności zastosowania specjalnej diety, a mowa jest o typowej diecie wątrobowej. W jakich sytuacjach jest ona wskazana? Na pewno możemy mówić o takich chorobach jak:

  • przewlekłe zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby.
  • Toksyczne uszkodzenie wątroby

Objawy problemów

Niejeden z nas odczuwa różne dolegliwości, ale też wielu z nas nie łączy owych dolegliwości z wątrobą, z jej zdrowiem, z jej gorszym stanem, tymczasem takie objawy jak wzdęcia, jak zaparcia, zaburzenia trawienne, długotrwałe zmęczenie, ogólne złe samopoczucie mogą wskazywać właśnie na problemy z wątrobą, na jej uszkodzenie. To powinno nas zatem zaalarmować, a tym bardziej w momencie, gdy nasz tryb życia codziennego nie jest zbyt dobry, gdy nasza dieta nie jest odpowiednia.

Jak wygląda dieta wątrobowa?

Zastosowanie specjalnej diety wątrobowej na pewno może nam znacząco pomóc i jest bardzo często jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Dieta wątrobowa to bardzo drastyczne zmiany, jej przyjęcie jest jednak bardzo wskazane, W owej diecie mamy do czynienia ze znaczącym ograniczeniem błonnika oraz tłuszczów oraz postawieniem na węglowodany oraz białko. W tym miejscu będziemy chcieli wskazać na zwiększone ilości substancji lipotropowych. Chodzi o takie elementy jak cholina, witaminy B2, C czy też metionina. Jeśli stosujemy jakieś tłuszcze, to na pewno ich ilość powinna być ograniczona do maksymalnej ilości 40 gram w ciągu dnia. Owe tłuszcze powinny mieć niski punkt topnienia oraz wysoką wartość biologiczną. Ponadto nasze posiłki powinny być spożywane od 4 do 5 razy w ciągu dnia, co jest w tym miejscu bardzo istotne, jest to bardzo kluczowe. Wszelkie potrawy powinny być gotowane w wodzie bądź też na parze, ewentualnie mogą być one pieczone w folii lub w pergaminie bądź też mogą być one duszone bez dodatku tłuszczu. Na pewno dieta wątrobowa jest czymś niezbędnym w sytuacji, w której mamy do czynienia ze złym samopoczuciem, mamy do czynienia z jakimś schorzeniem związanym właśnie z tym organem. Bez odpowiedniej wiedzy niemożliwa jest poprawa owej sytuacji.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.