dieta watrobowa

Gdy wątroba cierpi

Wątroba to jeden z tych organów, o który każdy z nas powinien zadbać w odpowiedni sposób, ale z drugiej strony również będziemy mówili o tym, że nasza wątroba zazwyczaj przyjmuje od nas samych wiele ciosów. Niewłaściwe jedzenie, alkohol to elementy, które na pewno nie wpływają na ową wątrobę w sposób negatywny. Tym samym należy temu organowi poświęcić nieco więcej uwagi, nieco więcej troski.

Dieta wątrobowa

W przypadku wystąpienia niektórych chorób mówimy o konieczności zastosowania specjalnej diety, a mowa jest o typowej diecie wątrobowej. W jakich sytuacjach jest ona wskazana? Na pewno możemy mówić o takich chorobach jak:

  • przewlekłe zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby.
  • Toksyczne uszkodzenie wątroby

Objawy problemów

Niejeden z nas odczuwa różne dolegliwości, ale też wielu z nas nie łączy owych dolegliwości z wątrobą, z jej zdrowiem, z jej gorszym stanem, tymczasem takie objawy jak wzdęcia, jak zaparcia, zaburzenia trawienne, długotrwałe zmęczenie, ogólne złe samopoczucie mogą wskazywać właśnie na problemy z wątrobą, na jej uszkodzenie. To powinno nas zatem zaalarmować, a tym bardziej w momencie, gdy nasz tryb życia codziennego nie jest zbyt dobry, gdy nasza dieta nie jest odpowiednia.

Jak wygląda dieta wątrobowa?

Zastosowanie specjalnej diety wątrobowej na pewno może nam znacząco pomóc i jest bardzo często jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Dieta wątrobowa to bardzo drastyczne zmiany, jej przyjęcie jest jednak bardzo wskazane, W owej diecie mamy do czynienia ze znaczącym ograniczeniem błonnika oraz tłuszczów oraz postawieniem na węglowodany oraz białko. W tym miejscu będziemy chcieli wskazać na zwiększone ilości substancji lipotropowych. Chodzi o takie elementy jak cholina, witaminy B2, C czy też metionina. Jeśli stosujemy jakieś tłuszcze, to na pewno ich ilość powinna być ograniczona do maksymalnej ilości 40 gram w ciągu dnia. Owe tłuszcze powinny mieć niski punkt topnienia oraz wysoką wartość biologiczną. Ponadto nasze posiłki powinny być spożywane od 4 do 5 razy w ciągu dnia, co jest w tym miejscu bardzo istotne, jest to bardzo kluczowe. Wszelkie potrawy powinny być gotowane w wodzie bądź też na parze, ewentualnie mogą być one pieczone w folii lub w pergaminie bądź też mogą być one duszone bez dodatku tłuszczu. Na pewno dieta wątrobowa jest czymś niezbędnym w sytuacji, w której mamy do czynienia ze złym samopoczuciem, mamy do czynienia z jakimś schorzeniem związanym właśnie z tym organem. Bez odpowiedniej wiedzy niemożliwa jest poprawa owej sytuacji.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.