krwiomocz co oznacza

Krew w moczu – co oznacza?

Zauważenie czerwonego zabarwienia moczu może być niepokojące. Najczęściej przyczyna takiego stanu nie zagraża bezpośrednio zdrowiu, ale czasem może być oznaką poważniejszej choroby. Co robić, gdy w Twoim moczu znajduje się krew?

Krwiomocz – jakie są rodzaje?

Krew w moczu (krwiomocz, hematuria) może być widoczna gołym okiem – wtedy mówimy o krwiomoczu makroskopowym (makrohematuria). Czasem krew w moczu znajduje się w takiej ilości, która nie zmieni jego barwy, ale może zostać wykryta podczas badania moczu w laboratorium. Mówimy wtedy o mikrohematurii lub o krwinkomoczu. [1], [2]

Krew w moczu – przyczyny u mężczyzn

Przyczyny krwiomoczu mogą pochodzić z różnych poziomów układu moczowego, a u mężczyzn, ze względu na specyficzną anatomię, także z układu płciowego.

Najczęstsze przyczyny krwiomoczu u mężczyzn to:

  • zakażenia dróg moczowych (pęcherza moczowego, cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek);
  • kamica nerkowa;
  • łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty);
  • choroby nerek – zapalenia, choroby wrodzone;
  • nowotwory: prostaty, nerek, pęcherza moczowego, dróg moczowych;

Pojawienie się krwi w moczu może być także efektem stosowania niektórych leków: przeciwpłytkowych (np. aspiryna, klopidogrel), przeciwkrzepliwych (np. warfaryna) oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen). Czasem krew w moczu występuje po stosunku płciowym – może być wtedy wynikiem powstałych mikrourazów.

Rzadko krew w moczu pojawia się po intensywnym wysiłku. Osoby, które mają schorzenia nerek lub dróg moczowych są do tego predysponowane. [1]–[3]

Czerwony mocz – nie tylko krew

Niektóre spożywane przez nas produkty zawierają barwniki, które przedostając się do moczu, nadają mu różowo-czerwony kolor. Są to buraki, rydze, czerwona porzeczka czy rabarbar. Zabarwienie moczu imitujące krwiomocz może się też pojawić podczas stosowania leków takich jak sulfonamidy, metyldopa, ryfampicyna i fenazopirydyny. [2]

Krew w moczu u mężczyzny – badanie i leczenie

Pierwszym krokiem do odnalezienia przyczyny czerwonego zabarwienia moczu powinno być zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu. Bardzo często już podczas jednorazowej wizyty lekarz jest w stanie zaproponować odpowiednie leczenie. Medyk najpierw przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, a następnie wykona badanie fizykalne.

Jeśli krwi w moczu towarzyszy gorączka, dreszcze i trudności w oddawaniu moczu, to zapewne masz infekcję, a odpowiednim leczeniem będzie antybiotykoterapia.

Ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do okolicy pachwin lub jądra, jest zwykle oznaką kamicy nerkowej. Lekarz zaleci leki rozkurczowe i przeciwbólowe.

Jeśli przebyłeś niedawno uraz jamy brzusznej, nerek lub krocza, to mogło dojść do mechanicznego uszkodzenia dróg moczowych lub nerek. Wtedy często konieczna jest konsultacja z urologiem.

Objawy takie jak częstomocz, trudności w rozpoczęciu mikcji, osłabiony strumień moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz konieczność oddawania moczu w nocy to symptomy łagodnego przerostu prostaty. Często zalecanym preparatem jest w tym przypadku lek na gruczoł krokowy zawierający wciąg z owoców boczni piłkowanej.

Wszelkie objawy z dróg moczowo-płciowych wywołują u mężczyzn zakłopotanie i zawstydzenie. Taka postawa może opóźniać rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego postępowania. W większości przypadków przyczyna jest łatwa do zdiagnozowania i usunięcia. Niekiedy krew w moczu może być wynikiem poważniejszych stanów, dlatego nie bój się zgłosić do lekarza.

Bibliografia

[1]       M. O. Saleem i K. Hamawy, „Hematuria”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 20 październik 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534213/

[2]       „Medycyna po Dyplomie – Krwiomocz w POZ”. Dostęp: 20 październik 2023. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/36411,krwiomocz-w-poz

[3]       „Hematuria (Blood in the Urine) – NIDDK”, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Dostęp: 20 październik 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/hematuria-blood-urine

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.